gemplanLogo

מה ההבדל בין WORDPRESS.ORG ל- WORDPRESS.COM?

יד לוחצת בטלפון עם אייקונים דיגיטלים
1 min read

מה ההבדל בין WORDPRESS.ORG ל- WORDPRESS.COM?

תוכן עניינים:

1 min read

תוכן עניינים:

WORDPRESS מצא את ההבדלים

ישנן המון דרכים לפתוח אתר, אפילו דרכים חינמיות, אבל אם כבר אזרתם אומץ וקיבלתם את ההחלטה להקים אתר לעסק שלכם מומלץ ואף רצוי לבחון את האפשרות לעשות זאת באמצעות WORDPRESS. רובכם אם לא כולכם בוודאי שמעתם על WIX, WEEBLY, JIMBO ועוד הרבה אחרים, שנותנים שירותים חינמיים אך מוגבלים. לכל אתר יש גם אפשרות לפרימיום שמאפשרת עוד אופציות ופיצ’רים, ולמרות כל זאת WORDPRESS, כמערכת קוד פתוח, מביאה איתה אפשרויות אין סופיות שיוכלו לקחת את העסק למחוזות חדשים וטובים .

אוקיי, וורדפרס היא הטובה ביותר אז אפשר להתחיל לבנות את האתר, אז זהו שלא כל כך מהר. לוורדפרס יש שתי פלטפורמות בעלות אותו שם עם סיומת שונה, האחת עם סיומת ORG והשנייה עם סיומת COM. גם אלו שמודעים לפרט החשוב הזה לא תמיד יודעים ומבינים את ההבדלים ביניהם. למזלכם, הגעתם למקום הנכון!
אנחנו נרחיב במאמר זה על ההבדלים השונים ונפרט לגבי כל פלטפורמה כדי שתבחרו את הנכונה ביותר עבורכם. שנתחיל?

WORDPRESS.COM: פשוט לבנות אתר/בלוג

אתר זה הוקם על ידי שותף בחברת וורדפס בשם מאט מולנווג, Matt Mullenweg, ולמעשה אפשר להגיד שבגללו נוצר כל הבלבול. בפלטפורמה זו כל אחד יכול להכנס, לבחור בחשבון החינמי שלה, ולהתחיל לבנות אתר. כידוע, לכל דבר שהוא חינם יש המון מגבלות ומגוון אפשרויות מצומצם ולכן הפלטפורמה מציעה גם 4 תוכניות בתשלום:

 • אישי ב-14₪ לחודש
 • פרימיום ב- 28₪ לחודש
 • עיסקי ב- 89₪ לחודש
 • חנות אונליין ב- 89₪ לחודש
 • אחמים (VIP) ב- 160₪ לחודש

כדי להבין לעומק מה המשמעות של הקמת אתר בוורדספרס קודם נציין בחלק הבא את היתרונות והחסרונות של הפלטפורמה.

חסרונות WORDPRESS.COM

 1. הדומיין לא שייך לכם: בתוכנית החינמית הדומיין של האתר שלכם הוא דומיין של WORDPREES, כלומר הכתובת של האתר שלכם תהיה your-web-name.wordpress.com. בשביל לקבל כתובת כזו your-web-name.com תצטרכו לשדרג לאחת מהתוכניות בתשלום.
 2. מספר תוספים ותבניות מוגבלות מהמאגר העצום של וורדפרס: תוכלו לבחור רק מהתבניות והתוספים שקיימים במאגר של וורדפרס, ללא אפשרות להעלות תבניות ממקור חיצוני, כך יש לכם פחות שליטה על נראות האתר שלכם. אם יש לכם ידע ב-CSS בחשבון פרימיום ועסקי תוכלו לשנות את התבניות ולבחור ממבחר תבניות יותר מובחר. (חשבון VIP מאפשר העלאה של תוספים חיצוניים)
 3. וורדפרס משתמשים באתר שלך לפרסום מודעות שאתה לא מרוויח מהם: כדי שהגולשים לא יראו מודעות אלו תצטרכו לרכוש את אחת מהתוכנית בתשלום. יתרה מזאת, אינך רשאי למכור שטח פרסום באתר שלך, בעלי אתרים עם תנועה גבוהה יכולים להגיש בקשה לתוכנית שנקראת WordAds ולחלוק את הרווחים מהפרסומים עם וורדפרס (תוכניות הפרימיום והעסקי מגיעות עם אופציה זאת מובנת)
 4. יכולות מעקב באתר מוגבלות: אי אפשר להתקין מעקב של גוגל אנאליטיקס (Google analyics). אפשרות זאת ניתנת רק לבעלי חשבון עסקי.
 5. סיכון למחיקת אתר: בגלל שהם שולטים בשרת הם יכולים למחוק את האתר שלכם אם הם חושדים שהפרתם את תנאי השירות שלהם.
 6. חוסר בפיצ’רים מיוחדים ל-E-commerece: גם לא שילוב של אפשרויות תשלום. אלא אם כן אתם במסלול של החנות אונליין.

יתרונות WORDPRESS.COM

 1. אפשרות פתיחת חשבון בקלות ומהירות: חינם לתמיד (אם לא תרצו להוסיף דברים).
 2. האתר שייך לאחסון של וורדפרס: אין צורך לדאוג לגבי מהירות או קריסה של האתר כי הוא מאוחסן על מאות שרתים שמתופעלים על ידי וורדפרס.
 3. שטח אחסון של עד 3 ג’יגה בייט (GB)
 4. שדרוגים וגיבוים אוטומטים: לא תצטרכו לדאוג לשדרוגים וגיבויים, וורדפרס יעשו זאת אוטומטית בשבילכם.

בהתאם לזאת שוורדפרס קום היא פלטפורמה חינמית יש לה לא מעט חסרונות, אך לעומת המתחרים שלה בתחום היא נחשבת לאחת הטובות והמתקדמות ביותר.
כעת נעבור לפלטפורמה המורכבת יותר, וורדפרס אורג.

WORDPRESS.ORG: אמנם ללא עלות אבל נדרש מאמץ

הפלטפורמה הזו מוכרת גם בשם “the real WordPress”, כי כנראה שכל השבחים ששמעתם אי פעם על וורדפרס קשורים אליה ופחות לאחותה הקטנה. גם כאן, נתחיל במר כדי לסיים במתוק.

חסרונות WORDPRESS.ORG

 1. עליכם לרכוש שרת אחסון: העלות בסיסית שלו היא בין שלושה דולר לעשרה דולר, במידה והאתר שלכם עובד טוב ויש בו הרבה תנועה המחיר יגדל בהתאם (אל דאגה זה אומר שיש לכם מספיק הכנסות ותוכלו לכסות את העלות השר)
 2. עדכוני גרסא ידניים: אתם מוכרחים להשאר מעודכנים לגבי הגרסא שלכם כי תצטרכו לבצע את העידכון בעצמכם, זה לא מסובך אבל חשוב מאוד לזכור זאת.
 3. עליכם לגבות את האתר: אתם האחראים הבלעדיים לכך שלאתר שלכם יש גיבוי, במקרה שמשהו קרה ולא ביצעתם גיבוי ייתכן ותאבדו את תכניי האתר.
 4. עליכם לנהל חסינת ספאם באתר

יתרונות WORDPRESS.ORG

 1. תוכנת הוורדפרס היא חינמית, בעלת קוד פתוח ונוחה לשימוש.
 2. שליטה מלאה על האתר: כל הנתונים ושטחי האתר בבעלותכם, אף אחד לא יכול לסגור לכם אותו אלא אם כן עשיתם משהו לא חוקי כמובן.
 3. מגוון רחב של תוספים: אתם יכולים להתקין באתר שלכם מגוון רחב של תוספים – חינמיים, בתשלום או אפליקציות ותוספים מותאמים אישית.
 4. שליטה מלאה על תבניות האתר (Themes): אתם יכולים לבחור בתבניות חינמיות או בתשלום ולעצב ולשנות כראות נפשכם.
 5. אפשרות למכירת שטחי פרסום: האתר הוא בבעלותכם הבלעדית ועל כן אתם יכולים לעשות כסף מלמכור שטחי פרסום ולהינות מ-100% מהרווחים.
 6. אפשרות להתקנת מעקבים: אתם יכולים להתקין כלים למעקב באתר שלכם כמו גוגל אנאליטיקס למשל.
 7. מגוון אפשרויות יצירה: אתם יכולים ליצור אתרי חברות ולמכור חבילות פרימיום לתכנים, קורסים ושירותים מתקדמים באתר שלכם, בנוסף תוכלו לבנות קהילה סביב האתר שלכם.

העלות של אתרי וורדפרס אורג משתנה בהתאם לסוג האתר שאתם בונים (בניית חנות וירטואלית, אתר שותפים, בלוג, תיק עבודות וכו’). עוד היבטים שמשנים את עלויות האתר הם תוספים חינמיים מול פרימיום, תבניות חינמיות מול פרימיום ושאר הרכיבים הנוספים.

אז מה עדיף?
WORDPRESS.COM או WORDPRESS.COM?

קודם כל נרצה לברך אתכם על שהרווחת את הידע הזה ביושר, כל הכבוד לכם!
באשר לאיזה פלטפורמה מתאימה למי, נגיד על כך כמה מילים ואת המלצותינו אבל ההחלטה הסופית היא לגמרי שלכם.

מתי עדיף להשתמש ב- WORDPRESS.COM?

אם אתם בונים אתר למטרות אישיות בלבד ולא למטרות רווח (בלוג אישי, תיק עבודות לראיונות עבודה, להנאתכם האישית וכולי) אתם לגמרי יכולים לעבוד עם WordPress.com שהוא חינמי, נוח ופשוט למשתמש.

מתי עדיף להשתמש ב- WORDPRESS.ORG?

אם אתם עסק, בלוגרים, נותני שירות שמטרתכם היא לעשות רווח מהאתר, לחלוטין מומלץ לכם להקים את האתר שלכם דרך WordPress.org. אפשרות זאת נותנת לכם יותר גמישות ואפשרויות רבות לפיתוח והגדלת האתר שלכם בכל דרך שתבחרו.

עובדה לסיום על וורדפרס

פרט אחרון וחשוב לפני שנסיים, רוב נכבד מהאתרים שאתם מכירים (גם של המותגים והחברות הגדולות ביותר) נבנו בפלטפורמה של ה-ORG, אנחנו רק נניח את זה כאן. נציג שלוש דוגמאות לאתרים כאלו כדי לסבר מעט את האוזן – The New Yorker, Microsoft News Center וגם האתר הרישמי של ביונסה.

מקווים מאוד שעזרנו לכם לקבל החלטה וסבורים שתבחרו בפלטפורמה המתאימה והטובה ביותר עבורכם, אם אתם קצת חוששים מהמורכבות שבבניית אתר אורג או שאין לכם את הזמן לכך, מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעזור לכם בבניית אתר מקצועי לעסק שלכם.

אהבתם את המאמר? יש עוד!
הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו תוכן איכותי ישירות לאימייל שלכם

Ellipse 188
asdfllasdf
Ellipse 214

בלוג

GemPlan - Tips & Tricks

Accessibility Toolbar

asdf1234ascda
Vector spark

בוא נעשה דברים מעניינים יחד

אנחנו זמינים כאן

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

Group 1000004084
asdfasdf234